Simidin Sağlıklı Beslenmedeki Yeri

Simit toplumumuzda vazgeçilmez atıştırmalık besinlerde ilk [...]Simit toplumumuzda vazgeçilmez atıştırmalık besinlerde ilk sırada yer almaktadır. Hızlı hayat temposunda, pratik olması açısından özellikle sabah kahvaltılarında ve ikindi ara öğünlerinde başta olmak üzere sıklıkla tercih edilmektedir.  Peki yüzyıllardır Türk toplumunun bir parçası olan simidin besin içeriği nasıl, diyetlerde tercih edilmeli mi, edilebiliyorsa nasıl tüketilmeli bir göz atalım.


Simit yaklaşık olarak 100 gramdır ve enerjisi 250-300 kkal arasında değişmektedir. İçeriğindeki susamdan dolayı 2 tatlı kaşığı kadar yağ içermektedir ve ortalama 4 dilim ekmeğe eşittir. Bunun yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A vitamini içerir.


Peki simit kilo aldırır mı? Bu tamamen size bağlıdır. Doğru porsiyon kontrolü yaparsanız ve diyetinize uygun miktarlarda eklemeler yaparsanız yani simidi nasıl tüketeceğinizi bilirseniz simit kilo aldırmaz. Hatta uyguladığınız diyet programına uygun şekilde, günlük beslenmenize simidi ekleyip; günlük yağ ve ekmek miktarınızı düzenlerseniz simit ile kilo dahi verebilirsiniz.


Simidi sağlıklı beslenmede yaşamınıza eklemek isterseniz de tek başına tüketmemeye özen gösterin. Yanında muhakkak peynir, ayran gibi bir protein kaynağı ve domates, salatalık, yeşillik gibi lif kaynağı ile beraber tüketin. Ayrıca simit tükettiğiniz öğünlerde, susamdan alacağınız yağı hesaba katarak yağ kısıtlaması yapmayı unutmayın.


Dyt.HUMA KARABULUT

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam