Bayram Kahvaltıları Her Zaman Sıcak

Aileyle birlikte yapılan kahvaltıların tadı her zaman başkadır. Bayram [...]Aileyle birlikte yapılan kahvaltıların tadı her zaman başkadır. Bayram kahvaltılarının tadıysa bambaşka. Bayram git gide yaklaşırken, mesafeleri tamamen kaldıracağımız, sevdiğimiz insanlarla buluşacağımız o kahvaltı için geri sayıma başladık bile.


Bayram kahvaltısı, bayramların en güzel ritüelidir. Bütün ailenin bir masanın etrafında toplandığı, bütün hasretlerin sona erdiği bir sofradır. Yılın belki de en besleyici öğünüdür o kahvaltı. Özellikle de sevgi ve sıcaklık açısından. Gerek birbirini seven insanları bir araya getirmesiyle, gerek annenin, büyükannenin elinden çıkmış poğaçaları, börekleri ve memleketinize özgü onlarca farklı lezzeti tek bir sofrayla buluşturmasıyla tarifsizdir. Tatları kadar sunumu da eşsizdir o kahvaltının. Ayrı bir özenle hazırlanır.  Bütün stres ve sıkıntıyı alır götürür. Bayram tatili o sofrada başlar. Hasretler o sofrada son bulur.


Bayram kahvaltısı, aile büyüğünün evinde, bayram namazından dönen büyüklerin getirdiği sıcacık simitlerle başlar. Neredeyse öğlene kadar sürer. Geleni, gideni eksik olmaz bayram kahvaltısının. Akrabalar, komşular, tanıdıklar… Her gelen illaki bakar kahvaltının tadına. En az iki bardak çay içirilmeden kalkamaz sofradan. Bereketlidir, her gelen gidene yeter. Evin büyüğü, herkese zorla her şeyin tadına baktırır. Özellikle de şehir dışından gelenlere. Geldikleri yerde var mıdır böyle bir lezzet? Bir daha nerede bulacaktır böyle lezzetleri? Şehir dışından gelen misafir, sofradaki her şeyden fazladan fazladan yemek zorunda kalır


Eğer masada birileri eksikse, biraz da buruktur o kahvaltı. Gelemeyenler telefonla aranır, bayramları kutlanır. Hatta gelişen teknolojiyle görüntülü bile konuşulur artık o sofralarda. Telefon elden ele dolaştırılır. Telefonda bol bol büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpülür. Uzaktakilerin hasreti biraz da olsa son bulur böylece.


Bir şeylerin değerinin kaybedilince anlaşılması gibi o kahvaltının değeri de aileden uzakta kalınca anlaşılır. Telefonun diğer ucunda siz varsınızdır bu sefer. Uyanır uyanmaz kahvaltı sofrasının etrafında toplanmış sevdikleriniz, o sofradaki onlarca lezzet gelir aklınıza. O yüzden bu bayram bir başka oturun o sofraya. Annenizin, anneannenizin elinden çıkmış lezzetlerin tatlarına bakmayı ihmal etmeyin.


Bu bayram ailenizden ve sevdiklerinizden uzaktaysanız, bayram tadında kahvaltılar ve kahvaltılıklar için sizleri Simitçi Dünyasına bekliyoruz.


İyi bayramlar..

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam