Aileden Ayrı İlk Bayram

Meslekte ilk yılın ya da okulda. Bütünlemeler için kaldın [...]Meslekte ilk yılın ya da okulda. Bütünlemeler için kaldın ya da izin alamadın. Zaten tatil de 4 gün yalnızca. Hem sabah geç kalkarsın fena mı? Böyle geçiştirmeye çalışsan da biraz burukluk yaşarsın ailenden ayrı ilk bayramında.


Bayramı bir parça eksik yaşarsın ailenden uzaktayken. Erken kalkmak zorunda olmasan da erkenden ayakta bulursun kendini. Alışkanlıktan mı yoksa burukluktan mı? Alışkanlık desen babanın bayram namazı dönüşü aldığı simitlerin kokusu yok evde, harıl harıl hazırlanan bayram kahvaltısının neşesi yok. Annen “Bugün bayram, öğlene kadar uyunmaz. Hadi kalk yavrum.” diyerek de uyandırmadı seni. Bari seslerini duyayım dersin, hemen sarılırsın telefona. “Alo” dedikten sonra telefonun iki ucundaki hüzün neredeyse elle tutulur. Hep sıkıldığın bayram ziyaretlerinin aslında zevkli olduğunu bile düşünürsün telefonu kapatana kadar. Büyüklerin sorduğu klasik bayram sorularını bile özlersin. Telefonu kapatır kapatmaz keşkelere sığınırsın önce. Keşke gitseydin, bulunurdu otobüs bileti de. Sonra birden ailenin yanına gitmek için geç değilmiş gibi gelir. İlk otobüse atlayıp gitsen, boyunlarına sarılsan fena mı olur? “Yoldan bir simit alır kahvaltı yapar sonra terminale gider bulurum bilet. Hem sürpriz olur bizimkilere de” dersin ama vazgeçersin sonra. Yollar gözünde büyür, hasretin günlünde büyüdüğü kadar.


En umutsuzluğa kapıldığın anda birden kapın çalar. Açtığında bütün güçleriyle gülümseyerek şeker isteyen komşu çocuklarını karşında bulursun. Hiç gülümsemeyeceğini düşünürken gözlerinin içi bile güler onlara bakarken.


Bayram sadece senin memleketinde bayram değil ya, olduğun yerde de bayram. Burada da heyecanla erkenden uyanıp rengarenk giyinen küçük çocuklar, torunlarının harçlıklarını günler önceden hazırlayan büyükler, bayram kahvaltıları için ayrı bir özenle hazırlanan taze simitler, baklavalar, börekler var. .stüne üstlük aynı sıcaklıkla bayramlaşılacak insanlar var. Eski bayramlardaki çocukluk heyecanınla en temiz ve en düzgün kıyafetlerini şimdiden hazırla. Bayram şekeri almayı sakın unutma. Hem zaten ne kadar uzakta olsan da sevdiklerinin kalbi hep yanında.


Sevginin daim olduğu mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle.


Aile sıcaklığında bir bayram kahvaltısı için sizi Simitçi Dünyası’na bekliyoruz.

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam