Ramazan Demek Paylaşmak Demek

Paylaşmanın verdiği mutluluğun yeri başkadır. Evi, hayatı, [...]Paylaşmanın verdiği mutluluğun yeri başkadır. Evi, hayatı, tecrübeleri veya sevgiyi paylaşmanın sıcaklığıyla ısınır içimiz. Yemeğin paylaşıldığı sofralar ise bambaşkadır.  Günlük telaşların geride kaldığı, çatık kaşların yerini gülümsemeye bıraktığı o sofralarda coşku vardır, huzur vardır, mutluluk vardır. İnsanların heyecanla Ramazan’ı beklemesi biraz da bundandır. En bereketli ay olmasının yanı sıra, insanların birbirine en çok kenetlendiği zamandır 11 ayın sultanı.


Hava aydınlanmaya başlarken uyanmak zor gelmez insanlara bu mübarek ayda. Hatta heyecan kaplar içini, ailece oturacağı sahur, iftar sofraları sebebiyle. Sofrayı donatmak için en lezzetli yemekler hazırlanır, fırından sıcacık pide alınır. Sokaklar da boş olmaz çünkü Ramazan ruhu böyledir, her şey birlik içinde gerçekleşir. Kimse yalnız kalmaz kutsal ay boyunca. Yürürken gülen gözlerle karşılaşırsınız, günün yorgunluğuna rağman gülen gözlerle. İçiniz umutla dolar.


Sadece sahur ve iftarla kalmaz hayatın birlikte tecrübe edildiği anlar. Huzuru, sohbetleri, güler yüzü paylaşırız Ramazan ayında. Sevgi ve anlayışın da dorukta yaşandığı zamanlardır bu değerli günler. Sokakta yürürken, görmezden gelinmez komşular. Pek samimi olunmasa da iki dakikasını ayırmaya üşenmez kimse. Çünkü her şeyden keyif almayı bilirler. Hal, hatır sorulan muhabbetlerin değeri de anlaşılır o sırada. ‘Neden daha çok zaman ayırmıyoruz ki insanlara?’ diye sorgulanır. Bu özel ay bize sadece huzuru bulmayı değil, aynı zamanda paylaşmayı da öğretir.


İftar zamanı geldiğinde, neşe saçılır etrafa. Yemek yiyecek olmanın heyecanı değildir aslında bu. Tüm ailenin aynı coşkuyu paylaşıyor olmasının verdiği enerjidir. Sofrada ne olduğunun bile önemi yoktur. İster bir çorba olsun, isterse krallara layık yemeklerle donatılsın… Yine aynı mutluluk yaşanır o güzel anlarda. Öyle doyamaz ki insanlar birbirlerine, dayanamaz bir de aktivite ekler iftar sonrasına. O zaman da her yol çıkar Simitçi Dünyası’na. İftarınızı bi’ dünya lezzet ile tamamlamak istediğinizde, akşam gezmenizi enfes tatlılarla süslerken, yanında bir de çay oldu mu günün sonu geldiğinde, artık paylaşılan şey mutluluktur.


Paylaşmanın her hali için Simitçi Dünyası’na bekliyoruz.

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam