Ankara Simidi: Sıcak Pekmezle Susamın Aşkı

Seveni her şeyden çok sever Ankara’yı. Kuğulu Parkı’nı, Seğmenler’ini, [...]Seveni her şeyden çok sever Ankara’yı. Kuğulu Parkı’nı, Seğmenler’ini, Cebeci’den Kızılay’a yürüyüşlerini, Tunalı Hilmi’de, 7. Cadde’de takılmacalarını. Ankara’ya bir kere gönlünü kaptıran başka bir şehirde düşünemez kendini. Ankara’yı sevmeyenlere nedenini sorduğunuzda cevabı hazırdır: “Ankara’da deniz yok.”, “Bürokrasinin grisi çökmüş şehrin üstüne.”. Ama Ankara simidi denildiğinde akan sular durur iki grup için de. Herkesin Ankara hakkında hemfikir olduğu tek noktadır belki de Ankara simidi.


Ankara’daki her köşe başında karşılaşabilirsiniz Ankara simidiyle. Kimi zaman işe giderken köşe başında, kimi zaman okul kantininde, kimi zaman 19 Mayıs Stadyumu’nda bilet sırası beklerken. Mayalı hamuru, pişirilmeden önce üzerine sürülen sıcak pekmezden aldığı rengi, pekmeze aşıkmışçasına ayrı bir tattaki susamı, metrelerce öteden iştah açan kokusu, gevrek kıvamıyla Ankaralıları bekler. Sıcaklığıyla Ankara’nın soğuk sabahlarını ısıtır. Sadece sabahları mı? Öğün aralarında hatta yeri geldiğinde diğer ana öğünlerde yazın ayranın, kışın çayın en iyi arkadaşıdır. Ankara dışındaysan “Ankara’dan istediğin bir şey var mı?” diye arayan arkadaşa verilen yegâne yanıttır. Tazeyken de bayatken de aynı keyfi verir yemesi. Yeter ki yanında peyniri olsun. Zenginini de fakirini de, öğrencisini de çalışanını da, Ankaralısını da, İstanbullusunu da ilk ısırıkta aşık eder kendine.


Sabahları güneş Ankara simidinin kokusunu aldığı an doğar sanki Ankaralı için. Gidilen her yerde arar onu. Başka bir şehre taşındığında, neredeyse sevdiklerinin hasreti kadar Ankara simidinin de hasretini çeker. Gidilen şehrin simitleri ya çok yavan ya çok sert gelir. Alışmıştır yıllardır yediği simitlerin çıtırlığına ve tazeliğine. İçtiği çay öksüz, yediği üçgen peynir yetim kalmış gibidir. Ankara’ya geldiğinde ilk iş Ankara simidini arar. İlk sabahında yıllardır görmediği sevgilisine sarılırmışçasına sarılır simidine. Hele bir de simit fırından yeni çıkmışsa, soğuk ayranla birlikte ağzında erir sanki. Hiçbir şehrin simidinin, Ankara simidine benzemediğini bir kez daha anlamıştır. Dönerken çantasına doldurup, gittiği şehre bile yanında götürür.


Simitçi Dünyası’yla gittiğiniz her yerde Ankara simidi de sizinle. Sıcacık çayın yanında taptaze gerçek Ankara simidiyle yapacağınız kahvaltılar için sizleri Simitçi Dünyası’na bekliyoruz.

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam