Eskimeyen Dostluklar

Hayat yolunda birlikte yürüdüğün insanlar vardır. Ailen, eşin, çocukların, [...]Hayat yolunda birlikte yürüdüğün insanlar vardır. Ailen, eşin, çocukların, arkadaşların… Sana en yakınında eşlik eden dostunun yeriyse her zaman ayrıdır.


Hep kendin gibi birini aramışsındır. Yanında sıkılmayacağın, her şeyini paylaşabileceğin ruh eşini. Sonra onunla, yıllar boyu yanında kalacağın kadim dostunla tanışırsın. Ünlü yazar C.S. Lewis’in dediği gibi “Ne? Sen de mi? Bir tek ben olduğumu sanırdım.” dersin tanıştığınız ilk an. Ne sevgililik, ne kardeşlik… Dostluğun ilk anda hissettirdikleri çok daha başkadır. Dostunla kısa zamanda çayla simit gibi bir ikili olursunuz. Yıllar boyunca hiç ayrılmayacak, biri yokken diğeri hep eksik kalacak bir ikili.


Yeri gelir bir simidi iki kişi paylaşırsın. Yeri gelir o seni, yeri gelir sen onu idare edersin. Dostun, sırtını yaslayabileceğin tek güvenli limandır. Her sıkıntında, her derdinde yanındadır. Yeri gelir herkesi karşısına alır senin için, yeri gelir sen mutsuzsun diye ta uzaklardan yüzünde ufak bir tebessüm yaratabilmek için yanına gelir. Her daim sırtını sıvazlatmak, pohpohlanmak için değil, arada bir de omuzlarından sarsılıp kendine gelmek için de dostuna sığınırsın. Boşuna dememişler “Dost acı söyler.” diye. Bazen dostundan yiyeceğin fırça seni kendine getirir.


Yıllar hızla geçip gider. Dostluklarsa antika bir çay fincanı gibi, yıllandıkça değer kazanır. Geçen zaman sizi yaşlandırsa da dostluğunuz asla eskimez. Evlenirsin, yanındadır. Çocukların olur, yanındadır. Yeni arkadaşlarınız, ortak arkadaşlarınız olur. Zaman, dostluğunuzu daha da sağlamlaştırır. Her şey fanidir ama dostluk her zaman bakidir.


Bazen dostunuzla aranıza mesafeler girer. Yıllar gibi yollar da engel olamaz dostluğunuza, ruhlarınız hep yan yanadır. Her derdinizde, her sevincinizde, her sıkıntınızda ona ulaşmak için telefonunuza sarılırsınız. İnternetten yaptığınız sohbetleriniz saatlerce bitmez. Kavuştuğunuzda öyle bir sarılırsınız ki birbirinize, sanki o anda zaman durur.


Hayatınız yoğunlaştıkça, birbirinize ayırdığınız zamanlar azalmış gibi görünür. Başka insanlarla vakit geçirmeye başlarsınız. Başka arkadaşlarınızla, eşinizle, çocuklarınızla… Her ne olursa olsun, birbirinize ayırabildiğiniz kadar vakit ayırmaya çalışırsınız. Çünkü dostluğunuz ne kadar uzun olsa da birbirinizle konuşacağınız, birbirinizle susacağınız çok şeyiniz vardır. Dosta her zaman vakit ayrılır, yeter ki demli çayınız olsun. Çay biter muhabbet bitmez böyle zamanlarda.


Eski dostlarınızla taze çay eşliğinde yapacağınız sıcacık sohbetler için sizleri Simitçi Dünyası’na bekliyoruz.

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam