İngilizlerin 5 Çayından Türklerin 5 Çayına

Sabah kahvaltıda ya da ofiste çalışırken dostlarla yemek sonrası [...]Sabah kahvaltıda ya da ofiste çalışırken dostlarla yemek sonrası sohbetlerde içtiğimiz çay her zaman vazgeçilmez içeceğimiz olmuştur ama birbirinden lezzetli kurabiyelerin, simitlerin eşlik ettiği 5 çaylarının damağımızda bıraktığı tat, verdiği keyif bir başkadır. İşte bu nedenle 5 çayları tüm lezzetlerin buluşma zamanı olmuş ve zaman içinde gelenekselleşmiştir.


Peki, bu leziz gelenek nasıl ortaya çıkmış olabilir? Bir rivayete göre İngiltere’nin 7. Bedford Düşesi Anna, diyabeti olduğundan kahvaltı ile akşam yemekleri arasındaki saatlerde çok acıkıyor ve bitkin düşüyormuş. Bu duruma bir de baygınlıklar eklenince Düşes saat 5 civarında odasına çay ve atıştırmalık yiyecekler söylemeye başlamış. Zamanla  bu durumdan keyif alan Düşes arkadaşlarını da odasına çağırarak 5 çayını alışkanlık haline getirmiş ve çay davetleri vermeye başlamış. Tabii bu keyifli alışkanlık Kral Edward’ın da dikkatini çekmiş ve o da çay partileri düzenlemeye başlamış. Sarayda başlayan bu davetler önce tüm İngiltere’ye daha sonra da tüm dünyaya yayılmış.


İngiliz adeti olarak bilinen 5 çayının, bizim kültürümüzde de benimsenmesi zor olmamış ve Türk mutfağının tatları da eklenince keyifli bir geleneğe dönüşmüştür. Gün boyu yorulan ev hanımları, ofis çalışanları derken hepimizin gün içinde sabırsızlıkla beklediği zamanlar haline gelmiştir 5 çayları. Hanımlarımız bu vakte kadar yemeklerini yapmış, çocuklarını okula göndermiş ve sıra günün yorgunluğunu atmaya geldiğinde ise  mis gibi börek ve çöreklerin eşliğinde arkadaşları ile 5 çaylarında koyu sohbetler etmeye başlamışlardır. Çalışanlar ise eşini, dostunu çağıramasa da 5 çayında buluşmuş yanında ufak tefek atıştırmalıklarla günün yorgunluğunu atmıştır. İşte bu yorgunlukların atıldığı vakit, beşe denk geldiğinden dilimize ‘’5 çayı’’ olarak geçmiştir.


Börek, çörek demişken, 5 çayı yanında lezzetli atıştırmalıklar olmazsa olmaz. Çay içmeyi severiz ama yanındaki atıştırmalıklarla bir başka olur işte o çayın keyfi. O halde biz de sizleri 5 çayında Bi Dünya Lezzetlerimizle buluşturmak isteriz. Adresi biliyorsunuz, Simitçi Dünyası. Gelmeden önce sitemizdeki menülerimize bir göz atın deriz.


5 çayında görüşmek üzere…

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam