Hayat Paylaştıkça Güzel

Sevgimizi ve Yemeğimizi Onlarla da Paylaşalım, Hayat Paylaştıkça Güzel [...]

 

Sevgimizi ve Yemeğimizi Onlarla da Paylaşalım, Hayat Paylaştıkça Güzel


Hayat bize sunulan en büyük nimet, en güzel hediye ve en büyük değerdir. Hayatımız su gibi akıp giderken hayatımız boyunca farkında olarak ya da olmadan birçok şeyi ailemizle, dostlarımızla, arkadaşlarımızla, yakınlarımızla ve hatta sevimli dostlarımız sokak hayvanları ile paylaşırız. Tıpkı yeri geldiğinde simidinizi paylaşmak gibi… Çünkü, tüm sahip olduklarımız paylaşılınca anlam kazanır, paylaştığımız zaman bu hayattan haz almaya başlarız.


Şimdi değineceğimiz konu ise paylaşmak demişken sokak hayvanlarımızı da çok yakından ilgilendiriyor. Malum, kar ve soğuk etkisini çok arttırmış durumda. Sokak hayvanları da bu havalarda yaşam mücadelesi verirken ne yazık ki pek şanslı olamıyorlar. Fakat bizlerin yardımıyla bu zorlu hava şartları altındaki yaşam mücadelelerinde yanlarında olarak bu buz gibi günlerde içimizi bir nebze de olsa ısıtabiliriz.


Peki Nasıl Yardım Edebiliriz?


Yapılan araştırmalara göre; soğukta kedilerin 6, köpeklerin ise 17 saat aç kalması donarak ölmelerine sebep oluyor. Onların vücut sistemleri ancak yemek yiyerek ısı salgılayabiliyor. Buna bağlı olarak bıraktığınız mamanın, yağmur ve kardan zarar görüp bozulmaması için çok rahatlıkla ve kolaylıkla evde hazırlayabileceğiniz pratik  teknikler mevcut. Bir damacana ya da 5 litrelik plastik su bidonunun önüne bıçak ile pencere açıp mamaları içine bırakabilirsiniz. Plastik bir kap suyun içine bir damla zeytinyağı damlatıp kapınızın önüne koyabilirsiniz. Çünkü plastik kap ve zeytinyağı suyun donmasını önleyecektir. Karton koli, koli bandı ve çöp poşetinden kedi ya da köpek evi yapabilirsiniz. Evlerinizin, sitelerinizin çok yağış almayan alanlarına bunları yerleştirip bir ve birden fazla sokak hayvanının hayatını kurtarabilirsiniz. Unutmayın ki ne olursa olsun hayat paylaştıkça güzel, paylaştıkça daha da anlamlı. Onlara da yardım eli uzatın.

    Test

    Form Gönderimi

    Tamam